HT-TTM Rehberliğinde Laboratuvardan Pazara

Üniversitemiz ve HT-TTM için büyük önem taşıyan “KOJI KOZMETIK” markasının başarı hikayesi 2015 yılında Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mutlu Aytemir’in patent başvurusu için ofisimizle tanışması ile başlamıştır.

Patent Ofisi olarak 2015 yılında “Biyolojik Etkili Kojik Asit Türevi Mannich Bazları” başlıklı buluş için ulusal patent başvurusu yapılmış ; aynı zamanda ; buluşun ürüne dönüştürülmesi ve girişimcilik konusunda destek alması adına akademisyenimiz ; HT-TTM bünyesinde bulunan Girişimcilik Ofisine yönlendirilmiştir.

Yine aynı yıl Girişimcilik Ofisimizin desteği ile akademisyenimiz TÜBİTAK Bireysel Girişimci Programı (BİGG) kapsamında HT-TTM tarafından yürütülen BİGG HAMLE Girişimcilik sitemine girmiş ve burada katıldığı yoğun eğitim kampı ve mentor görüşmeleri sonrasında TÜBİTAK tarafından desteklenmeye uygun bulunmuştur. 150. 000 TL’lık hibe alarak Hacettepe Teknokent Kuluçka Ofisinde “Koji Kozmetik” firmasını kurmuştur.

Buluşun ürün aşamasına geçişi ile ilgili tüm süreçleri kuluçka merkezimizde tamamlayan akademisyenimiz 2018 yılında Amerika ve Türkiye , 2019 yılında da Avrupa Patent Tescil belgelerini alarak başarılarına yenilerini eklemiştir.

Patent ve Girişimcilik Ofislerimizin Prof. Dr. Mutlu Aytemir hocamızla 4 yılı aşan yoğun çalışması sonuç vermiş ve “Patentten Ürüne Geçiş” süreci 2019 yılında tamamlanmıştır.

Hepimizi gururlandıran “Koji Leke Kremi” artık raflarda yerini almak için hazır hale gelmiştir. HT-TTM ailesi olarak hocamızı gönülden tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Akademisyenlerimizle nice başarılarda buluşmayı umarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir