1. ULUSAL ÜNİVERSİTELER PATENT YARIŞMASI

Türk Patent ve Marka Kurumunun düzenlediği 1. Ulusal Üniversiteler Patent Yarışması Ankara’da gerçekleştirilen toplantıyla basına tanıtıldı.

Yarışmanın üniversitelerin ön lisanstan doktoraya kadar her kademesini kapsadığını vurgulayan Prof. Habip ASAN, “Sadece makine mühendislerini, petrokimyayı veya farmakolojiyi kapsamıyor, mesela işletme ya da sosyal bilimlerde okuyan öğrenciler de başvuru yapabilir. Kategorilendirmeyi uzmanlarımız başvuru sonrasında yapacaklar. Fikri olan, toplumun teknolojik soruna çözüm olduğunu düşünen her türlü fikre açıktır bu yarışma” ifadelerini kullandı.

Prof. ASAN, yarışmada dereceye giren öğrencilerden 1’inciye 30 bin, 2’nciye 20 bin ve 3’üncüye 10 bin Türk lirası ödül, ilk 6’ya uluslararası buluş fuarlarına katılım imkanı ve ilk 10’a giren adaylara dizüstü bilgisayar ve tablet gibi ödüller verileceğini açıkladı.

Başvuruların 15 Ekim-31 Aralık tarihlerinde alınacağı yarışma hakkında, “www.patentleturkiye.gov.tr” adresinden bilgi alınabilecek. Yarışmanın sonucu Mart 2018’de açıklanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir