PATENTLİ TEKNOLOJİYE NASIL YATIRIMCI BULDUK? – TDU

1.Basında sıkça yer alan haberlerden de bildiğimiz üzere, dünyada yepyeni bir teknoloji ürettiniz. Bu süreçten biraz bahseder misiniz?

Yaklaşık 10 yıldır ArGe si devam eden çalışmalarımız sonucunda ortaya çıkardığımız baskılı örgü kumaş olan “Multispektral kamuflaj ağ”; zırhlı araçlar, tanklar, silah sistemleri ve komuta merkezlerinin üzerlerini örtmek suretiyle kullanılarak düşman keşfinden korunmayı sağlar.  Ürünümüzün dört temel özelliği bulunmaktadır.

  1. Görsel kamuflaj: Bulunduğu araziye uygun renk ve desenli. Yaz ve kış şartlarına göre belirlemiş kar beyazı ve orman yeşili gibi çift taraflı kullanım imkanı.
  2. Yakın infrared koruma: Gece görüş cihazlarından korunma
  3. Anti-termal özellik: Termal kameralara karşı koruma.
  4. Anti-radar koruma: 1-100 GHz bant aralığında radar cihazlarına karşı korunma sağlar.

Hafif ve dayanıklı olan kumaşımız ile  üzerini örttüğümüz cisimler düşman tarafından tespit edilemez. Dünyada sadece  ABD ve İsrail deki iki firma tarafından bu dört temel özellikli ağ üretilmekte olup pazarın sahipleri konumundadırlar. Hammaddesi dahil tüm üretim %100 yerli  olup bu konuda dışa bağımlılığımızı ortadan kaldırdık. Silahlı kuvvetlerimizin ihtiyacını yerli olarak karşılamakla kalmayıp, izin verilecek ülkelere de ihracat yaparak ülke ekonomisine katkıda bulunacağımızı düşünüyoruz.

Ana ürünümüzün yanı sıra ihtiyaçlar doğrultusunda ortaya çıkardığımız Anti-Termal Elbise, duran cisimlerin üzerlerine örtülen ağ’ gibi hareket eden araçların da aynı korumaya sahip olması amacıyla geliştirilen araç üzerlerine özel yapılan bir elbise olan Mobil Kamuflaj Sistem, Yapısal Anti-Radar Kompozit Malzeme ve Anti-Radar PVC branda kumaşımız da İstanbul’da 5-8 Mayıs 2015 tarihinde yapılan  IDEF15 savunma sanayi fuarında sergilenmiş ve yoğun ilgi görmüştür.

2.HT-TTM ile ilk bağlantınız nasıl oldu?

Basında çıkan ilk haberler sonrasında patent süreci hakkında bilgi almak amacıyla görüşmeler başladı. İlerleyen zamanlarda,  yatırım ortaklığı yaptığımız firmanın bulunması ve müzakere sürecinin başarıyla yönetilmesinde de  önemli bir rol oynamıştır.

3.Teknolojiniz tamamen inovatif ve ülke olarak dışa bağımlı olduğumuz bir konu. Patent süreciniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Kamuflaj Ağ ve anti-radar kompozit malzeme konu başlıklı iki adet patent başvurumuz yapılmıştır. Süreç devam ediyor.

4.HT-TTM’ nin süreçteki katkılarından bahseder misiniz?

Patent başvurusu sürecinde ikili ilişkiler, dokümantasyon ve süreç hakkındaki bilgilendirmeleri firmamızın işlerini kolaylaştırmıştır. Sanayi- üniversite, sanayi-ar-ge firmaları iletişimleri konusunda hep havada kaldığını düşündüğüm süreci başarıyla yürüterek bizlere yatırım ortaklığını gerçekleştirdiğimiz zemini hazırladığı ve yönettiği için HT-TTM’ ye tekrar teşekkür ederiz. Umarım bu uygulamalar hızlı bir şeklide yaygınlaşır.

5.Gelinen son durum nedir?

Yatırım ortaklığı sonrasında seri üretim yapabileceğimiz fabrika kurulumu tamamlanmak üzere. Kontrole tabi ürün statüsündeki ürünlerimizin üretilebilmesi ve satılabilmesi için gerekli olan tesis güvenlik , kişisel güvenlik, üretim izin belgesi başvurularımız yapılmıştır. 2014 Katar ve Paris savunma sanayi fuarı ile bu yıl yapılan IDEF15 fuarı ile ürün ve firma tanıtımını yaptık. İkili görüşmeler devam etmektedir.

Web sitemizde ürünlerimiz hakkında daha detaylı bilgi bulabilir ve hazırlanan iki adet tanıtım videomuzu izleyebilirsiniz. www.tdusavunma.com

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir