PATENT VE TİCARİLEŞTİRME ÜZERİNE BİR BAŞARI HİKAYESİ ( HT-TTM & TDU )

Hacettepe Teknoloji Transfer Merkezi’nden Bir Başarı Hikayesi…

Hacettepe Teknoloji Transfer Merkezi,  Türkiye’de kurulmuş ilk teknoloji transfer ofislerinden biridir. Teknoloji Transferi konusunda yıllardır edindiği deneyimleri, alanında uzman profesyonellerden oluşan ekibiyle, Üniversite Sanayi İşbirliği, Patent Ofisi, Proje Ofisi ve şimdi de yeni kurulan Girişimcilik Ofisiyle farklı kollardaki faaliyetlerine devam etmektedir. HT-TTM kurulduğu günden bugüne 1000 i aşkın sözleşmeli Ar-Ge projesine imza atmış, yüzlerce akademisyenini sanayideki ihtiyacı karşılamak üzere görevlendirmiştir.  Gerek üniversite içerisinde gerekse sanayideki fikri mülkiyet bilincini hızlı bir şekilde yaygınlaştırmaya başlayıp, çok kısa bir süre içerisinde ulusal ve uluslararası 112 adet patenti portföyümüze dahil ettik. Veri tabanında kayıtlı akademisyen ve firmaları ihtiyaç analizlerine göre doğru eşleştirmeler ile bir araya getirme konusundaki yeteneklerimiz sayesinde teknoloji ticarileştirme konusunda ilklere imza atarak başarı hikayeleri oluşturmaya başladık. Bu kapsamda gerçekleştirdiğimiz bir teknoloji ticarileştirmenin somut bir örneğini burada paylaşmak istedik.

Hacettepe Teknokent bünyesinde kurulmuş olan Savunma Sanayii alanında çalışan, 1,5 yıllık bir firma. 15 yılı   aşkın bir bilgi birikimi, deneyimli bir ekip ve başarma hırsı! Firma ilk olarak Patent Ofisimiz ile iletişime geçti. İlk görüşme esnasında firma; prototipleri hazır olan, kendileri birtakım temaslar sağlamış  ancak bu işe nasıl bir yatırım sağlaması, yatırımcı bulma konusunda nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini sorgulayan, arayış içerisinde ve kaygılı bir durumdaydı.

Ülke olarak dışa bağımlı olduğumuz, Dünya da sadece 2 firmanın tekelinde tutulan, Savunma Sanayiinde ciddi bir pazara sahip bu ürüne ilişkin teknoloji ticarileştirme sürecini yürütebilecek doğru adresti HT-TTM. Her şeyden önce bir durum değerlendirmesi gerçekleştirdik ve firmayı Fikri Mülkiyet Hakları ve Patent konusunda bilgilendirdik. Özellikle kritik bir öneme sahip, inovatif bir üretim yöntemi de olan bu ürünün patent haklarının kesinlikle firma yetkililerinde olması gerekliliğini vurguladık. Teknik özellikleri görüşürken konunun 1 değil 2 farklı patent konusuna sahip olduğunu tespit ettik. Gizlilik çerçevesinde, her bir buluş konusu için farklı 2 patent başvurusu gerçekleştirdik. Akabinde, konuyu Üniversite-Sanayi İşbirliği (USİ) ekibimize aktardık. USİ ekibimizdeki uzman arkadaşlar, teknolojiyi en iyi anlayabilecek ve yatırım yapma ihtimali yüksek yatırımcı segmentini belirledi. 3 farklı firma ile gerçekleşen görüşmeler sonrasında artık doğru adresi belirlemiştik. Bu kez buluş sahipleri ile firmayı bir araya getirerek müzakerelere başladık. “Negotiation” sürecinin tüm zorluklarını bizzat yaşadık. Her toplantıda buluş sahipleri ve firma arasındaki hassas dengeyi sağlayarak, teknolojinin değerini de koruyarak süreci sonlandırmaya çalıştık. 8 ay süren bu yoğun sürecin sonucunda, şu anda buluş sahipleri ile yatırımcı arasında sağlanan işbirliği nihayetinde TDU Savunma Sistemleri AŞ adında ortak bir firma kuruldu. Ege Serbest İhracat Bölgesinde teknolojinin seri üretimi için bir tesis kuruldu ve gerekli izinler alındı ve faaliyete geçildi. TDU Savunma Sistemleri AŞ , bu alanda dışa bağımlılığı azaltma yolunda ilerliyor.

Bu çalışma ile tüm dünyada Amerika ve İsrail’in tekelinde olan bir teknolojiye bir Türk girişimci ve yatırımcı ortaklığıyla patentli bir teknoloji ile üçüncü ve güçlü bir rakip daha ortaya çıkarmış bulunuyoruz. Bu sayede ülkemize sağladığımız toplumsal ve ekonomik faydadan dolayı son derece gururluyuz. Teknolojilerin patent kalkanı altında, farklı yöntemler geliştirilerek ticarileştirilebileceği ve bu gibi başarı örneklerinin artacağına inancımız büyük. / 29 Eylül 2017

 

Esra YARDIMOĞLU

Patent Ofisi Koordinatörü

Hacettepe Teknoloji Transfer Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir